System sterowania, kontroli, przetwarzania i archiwizowania danych (SPP) umożliwiający maksymalne ograniczenie obsługi przy równoczesnym spełnieniu współczesnych wymagań w zakresie prowadzanie prób pełzania opracowano na podstawie ponad sześćdziesięcioletnich doświadczeń własnych IMŻ w tym zakresie. Przeprowadzona równoczesna modernizacja maszyn i budowanie systemu SPP stworzyła możliwość uzyskania pełnej kompatybilności i podwójnego wykorzystania niektórych podzespołów w obu elementach przedsięwzięcia. Automatyzację maszyn tak przeprowadzono, a system SPP tak skonfigurowano aby uzyskać wysoki poziom niezawodności i bezobsługowości. System zapewnia stałość poziomu temperatury zadanej na długości pomiarowej próbki przez długi okres czasu sięgający co najmniej kilkudziesięciu tysięcy godzin oraz dokładność i stabilność pomiaru jej wydłużenia przy równoczesnym alarmowaniu stanów przedawaryjnych, awaryjnych i generowaniu raportów. Cały system przewyższa wymagania obowiązującej normy na próbę pełzania, a założony czas funkcjonowania laboratorium bez konieczności wprowadzania dalszych istotnych zmian wynosi minimum 10 lat.
Czas trwania prób pełzania realizowanych w ramach SPP zawiera się w granicach od kilkudziesięciu nawet do 50.000 godzin (ponad 5 lat) i dłużej. Od zastosowanych urządzeń w systemie wymagana jest długookresowa, min. 5 lat, stabilność i dokładność pomiaru przy dużej zmienności temperatury otoczenia. Stąd dokładność temperatury ±0,7oC dla maszyn wielopróbkowych i ±0,4o dla maszyn jednopróbkowych w czasie trwania próby pełzania, niezależnie od poziomu temperatury, z uwzględnieniem możliwego występującego błędu pomiarowego, przy prowadzonych próbach odpowiednio w temperaturze do 900oC i do 1000oC.
System SPP umożliwia prowadzenie prób z pomiarem i bez pomiaru wydłużenia w czasie trwania próby, w stałej, zmiennej i zmienianej okresowo temperaturze, przy równoczesnym odstawieniu temperatury i obciążenia oraz prowadzenie prób do osiągnięcia zadanej wielkości trwałego odkształcenia.
System SPP wyposażony jest w awaryjne źródła zasilania energetycznego w postaci agregatu prądotwórczego oraz UPS-ów mocy zapewniających pracę systemu i urządzeń wchodzących w jego skład w czasie braku zasilania z sieci energetycznej.
Ponadto w ramach systemu SPP funkcjonuje wentylacja z klimatyzacją zapewniająca stałość temperatury pracy systemu i jego urządzeń na poziomie 23±3oC.