W listopadzie 2009 roku w Zespole Procesów Surowcowych Instytutu Metalurgii Żelaza uruchomiono stanowisko do analizy termicznej, w którego skład wchodzi analizator termiczny firmy NETZSCH model STA 449 F3 Jupiter, umożliwiający analizy symultaniczne TG-DTA i zamiennie TG-DSC oraz sprzężony z nim kwadrupolowy spektrometr masowy NETZSCH QMS 403 Aëolos.
Analizator przeznaczony jest do analizy termicznej szerokiego spektrum materiałów. Analiza TG-DTA może być wykonywana w zakresie temperatur od 25 do 1650oC w atmosferze różnych gazów, włącznie z agresywnymi, a analiza TG-DSC w temperaturze od 25 do 1400oC. System jest próżnioszczelny, umożliwiający realizację pomiarów w czystej atmosferze gazu obojętnego, atmosferze utleniającej lub redukcyjnej. Żądaną atmosferę można uzyskać mieszając w dowolnych proporcjach gazy podawane z dwóch butli. Zastosowana szybkość grzania wynosi do 50 K/min a rozdzielczość wagi 1 µg. Gromadzenie danych, ich obróbka, jak również kontrola pracy urządzenia prowadzone są przy użyciu specjalistycznego pakietu oprogramowania.
Kwadrupolowy spektrometr masowy pozwala na detekcję cząsteczek o liczbie masowej od 1 do 300 amu z dokładnością do 0,5 amu. Gromadzenie danych ze spektrometru masowego realizowane jest dwoma sposobami: SCAN (przeszukując dominujący zakres liczb masowych) i MID (pomiar do 64 różnych wstępnie zdefiniowanych liczb masowych). Analiza wykonywana jest przy użyciu dołączonego pakietu oprogramowania analitycznego Proteus.